Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2VP4-6FFG672C
XC2VP4-6FFG672C
| Part Number: | XC2VP4-6FFG672C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2VP4-6FFG672C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Virtex-II Pro Family 6768 Cells 1200MHz 0.13um/90nm (CMOS) Technology 1.5V 672-Pin FCBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2VP4-6FFG672C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Virtex-II Pro Family 6768 Cells 1200MHz 0.13um/90nm (CMOS) Technology 1.5V 672-Pin FCBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 672 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 348 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 752 |
| Number of Logic Elements/Cells | 6768 |
| Number of Registers | 6016 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 63 kB |
| Speed Grade | 6 |
| Case/Package | FCBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 672 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of I/Os | 348 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 752 |
| Number of Logic Elements/Cells | 6768 |
| Number of Registers | 6016 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 63 kB |
| Speed Grade | 6 |
Documentation for Xilinx XC2VP4-6FFG672C
| Datasheet | View & Download XC2VP4-6FFG672C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2VP4-6FFG672C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the maximum and minimum operating temperature of the product?
How many I/Os and logic blocks does the product have?
What is the RAM size and operating supply voltage of the product?
What is the product name?
What is the technology used in this product?
How many cells does this product have?
What is the operating supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
