Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2VP20-6FF896I
XC2VP20-6FF896I
| Part Number: | XC2VP20-6FF896I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2VP20-6FF896I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Virtex-II Pro Family 20880 Cells 1200MHz 0.13um/90nm (CMOS) Technology 1.5V 896-Pin FCBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2VP20-6FF896I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Virtex-II Pro Family 20880 Cells 1200MHz 0.13um/90nm (CMOS) Technology 1.5V 896-Pin FCBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 896 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of I/Os | 556 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2320 |
| Number of Logic Elements/Cells | 20880 |
| Number of Registers | 18560 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 198 kB |
| Speed Grade | 6 |
Documentation for Xilinx XC2VP20-6FF896I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of XC2VP20-6FF896I?
Who are the distributors of XC2VP20-6FF896I?
Are there any alternative part numbers or manufacturer aliases for XC2VP20-6FF896I?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.