Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V2000-5FG676C
XC2V2000-5FG676C
| Part Number: | XC2V2000-5FG676C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V2000-5FG676C |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 2688 CLBs, 2000000 Gates, 820MHz, 24192-Cell, CMOS, PBGA957 |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V2000-5FG676C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 2688 CLBs, 2000000 Gates, 820MHz, 24192-Cell, CMOS, PBGA957
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Registers | 21504 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 126 kB |
| Speed Grade | 5 |
Documentation for Xilinx XC2V2000-5FG676C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What are the key features of XC2V2000-5FG676C?
What is the product name and model number?
What is the operating temperature range for XC2V2000-5FG676C?
What is the RAM size of XC2V2000-5FG676C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

