Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V1500-5BG575C
XC2V1500-5BG575C
| Part Number: | XC2V1500-5BG575C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V1500-5BG575C |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 1920 CLBs, 1500000 Gates, 750MHz, 17280-Cell, CMOS, PBGA575 |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V1500-5BG575C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 1920 CLBs, 1500000 Gates, 750MHz, 17280-Cell, CMOS, PBGA575
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | BGA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Registers | 15360 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 108 kB |
| Speed Grade | 5 |
Documentation for Xilinx XC2V1500-5BG575C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What type of product is XC2V1500-5BG575C?
What are the key features of XC2V1500-5BG575C?
What is the operating temperature range for XC2V1500-5BG575C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.