Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V1000-6FF896C
XC2V1000-6FF896C
| Part Number: | XC2V1000-6FF896C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V1000-6FF896C |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Arrays |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V1000-6FF896C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Arrays
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FCBGA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Registers | 10240 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 90 kB |
| Speed Grade | 6 |
Documentation for Xilinx XC2V1000-6FF896C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What are the categories this product falls under?
Are there any distributor links for this product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.