Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V1000-5FG456C
XC2V1000-5FG456C
| Part Number: | XC2V1000-5FG456C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V1000-5FG456C |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 15360 CLBs, 10000000 Gates, CMOS, PBGA957 |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2V1000-5FG456C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 15360 CLBs, 10000000 Gates, CMOS, PBGA957
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Registers | 10240 |
| Operating Supply Voltage | 1.5 V |
| RAM Size | 90 kB |
| Speed Grade | 5 |
Documentation for Xilinx XC2V1000-5FG456C
| Datasheet | View & Download XC2V1000-5FG456C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2V1000-5FG456C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its key features?
What are the technical specifications of XC2V1000-5FG456C?
Where can I find the datasheets and manufacturer documentation for XC2V1000-5FG456C?
What are the alternate names for Xilinx and XC2V1000-5FG456C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
