Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2S50-5TQ144C
XC2S50-5TQ144C
| Part Number: | XC2S50-5TQ144C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2S50-5TQ144C |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-II Family 50K Gates 1728 Cells 263MHz 0.18um Technology 2.5V 144-Pin TQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2S50-5TQ144C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-II Family 50K Gates 1728 Cells 263MHz 0.18um Technology 2.5V 144-Pin TQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 50000 |
| Number of I/Os | 92 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 384 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1728 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 4 kB |
| Speed Grade | 5 |
Documentation for Xilinx XC2S50-5TQ144C
| Datasheet | View & Download XC2S50-5TQ144C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2S50-5TQ144C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2S50-5TQ144C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2S50-5TQ144C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of XC2S50-5TQ144C?
What is the technology used in XC2S50-5TQ144C?
How many gates does XC2S50-5TQ144C have?
What is the supply voltage of XC2S50-5TQ144C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



