Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2S50-5PQ208I
XC2S50-5PQ208I
| Part Number: | XC2S50-5PQ208I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2S50-5PQ208I |
| Qty Available: | |
| Description: | FPGA Spartan-II Family 50K Gates 1728 Cells 263MHz 0.18um Technology 2.5V 208-Pin PQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2S50-5PQ208I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
FPGA Spartan-II Family 50K Gates 1728 Cells 263MHz 0.18um Technology 2.5V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Gates | 50000 |
| Number of I/Os | 140 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 384 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1728 |
| Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 4 kB |
| Speed Grade | 5 |
Documentation for Xilinx XC2S50-5PQ208I
| Datasheet | View & Download XC2S50-5PQ208I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2S50-5PQ208I Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2S50-5PQ208I Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the technology used in this product?
How many gates does this product have?
What is the operating supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

