Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2S300E-6PQ208C
XC2S300E-6PQ208C
| Part Number: | XC2S300E-6PQ208C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2S300E-6PQ208C |
| Qty Available: | |
| Description: | Field Programmable Gate Array, 216 CLBs, 30000 Gates, PQFP208 |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > FPGAs - Field Programmable Gate Arrays > XC2S300E-6PQ208C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Field Programmable Gate Array, 216 CLBs, 30000 Gates, PQFP208
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 300000 |
| Number of I/Os | 146 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1536 |
| Number of Logic Elements/Cells | 6912 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Bulk |
| RAM Size | 8 kB |
| Speed Grade | 6 |
Documentation for Xilinx XC2S300E-6PQ208C
| Datasheet | View & Download XC2S300E-6PQ208C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2S300E-6PQ208C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2S300E-6PQ208C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2S300E-6PQ208C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of XC2S300E-6PQ208C?
What are the technical specifications of XC2S300E-6PQ208C?
Where can I find the datasheet for XC2S300E-6PQ208C?
What are some alternate names for Xilinx XC2S300E-6PQ208C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


