Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C64A-7CPG56C
XC2C64A-7CPG56C
| Part Number: | XC2C64A-7CPG56C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C64A-7CPG56C |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD CoolRunner -II Family 1.5K Gates 64 Macro Cells 159MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 56-Pin CSBGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C64A-7CPG56C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD CoolRunner -II Family 1.5K Gates 64 Macro Cells 159MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 56-Pin CSBGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Max Frequency | 159 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.9 V |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Number of Gates | 1500 |
| Number of I/Os | 45 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4 |
| Number of Macrocells | 64 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Speed Grade | 7 |
| Turn-On Delay Time | 7.5 ns |
Documentation for Xilinx XC2C64A-7CPG56C
| Datasheet | View & Download XC2C64A-7CPG56C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C64A-7CPG56C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C64A-7CPG56C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C64A-7CPG56C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C64A-7CPG56C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the technology used in this product?
How many gates does this product have?
What is the maximum frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

