Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C512-7FG324C
XC2C512-7FG324C
| Part Number: | XC2C512-7FG324C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C512-7FG324C |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD CoolRunner -II Family 12K Gates 512 Macro Cells 179MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 324-Pin F-BGA |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C512-7FG324C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD CoolRunner -II Family 12K Gates 512 Macro Cells 179MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 324-Pin F-BGA
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | FBGA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 324 |
| Max Frequency | 179 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Gates | 12000 |
| Number of I/Os | 270 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 32 |
| Number of Logic Elements/Cells | 32 |
| Number of Macrocells | 512 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Speed Grade | 7 |
Documentation for Xilinx XC2C512-7FG324C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the technology used in this product?
How many macro cells does this product have?
What is the maximum frequency of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.