Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C512-10PQG208I
XC2C512-10PQG208I
| Part Number: | XC2C512-10PQG208I |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C512-10PQG208I |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD CoolRunner -II Family 12K Gates 512 Macro Cells 128MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 208-Pin PQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C512-10PQG208I Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD CoolRunner -II Family 12K Gates 512 Macro Cells 128MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 208-Pin PQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 208 |
| Max Frequency | 128 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Gates | 12000 |
| Number of I/Os | 173 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 32 |
| Number of Logic Elements/Cells | 32 |
| Number of Macrocells | 512 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Speed Grade | 10 |
Documentation for Xilinx XC2C512-10PQG208I
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product description of XC2C512-10PQG208I?
What is the maximum operating temperature of XC2C512-10PQG208I?
How many logic blocks (LABs) does XC2C512-10PQG208I have?
What is the propagation delay of XC2C512-10PQG208I?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

