Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C384-7TQG144C
XC2C384-7TQG144C
| Part Number: | XC2C384-7TQG144C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C384-7TQG144C |
| Qty Available: | |
| Description: | YES 144-LQFP 2001 XC2C384 complex programmable logic device 217MHz 20mm 7.1ns 1.7V~1.9V |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C384-7TQG144C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
YES 144-LQFP 2001 XC2C384 complex programmable logic device 217MHz 20mm 7.1ns 1.7V~1.9V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 144 |
| Max Frequency | 217 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.9 V |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Number of Gates | 9000 |
| Number of I/Os | 118 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 24 |
| Number of Logic Elements/Cells | 24 |
| Number of Macrocells | 384 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Speed Grade | 7 |
| Height | 1.4 mm |
| Length | 20 mm |
| Width | 20 mm |
Documentation for Xilinx XC2C384-7TQG144C
| Datasheet | View & Download XC2C384-7TQG144C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C384-7TQG144C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum frequency of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
