Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C32A-6VQG44C
XC2C32A-6VQG44C
| Part Number: | XC2C32A-6VQG44C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C32A-6VQG44C |
| Qty Available: | |
| Description: | CPLD CoolRunner -II Family 750 Gates 32 Macro Cells 200MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 44-Pin VTQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C32A-6VQG44C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CPLD CoolRunner -II Family 750 Gates 32 Macro Cells 200MHz 0.18um (CMOS) Technology 1.8V 44-Pin VTQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.9 V |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Number of Gates | 750 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2 |
| Number of Logic Elements/Cells | 2 |
| Number of Macrocells | 32 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Speed Grade | 6 |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 1 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
| Case/Package | TQFP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Max Frequency | 200 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.9 V |
| Memory Type | ROMless |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Number of Gates | 750 |
| Number of I/Os | 33 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2 |
| Number of Logic Elements/Cells | 2 |
| Number of Macrocells | 32 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 6 ns |
| Speed Grade | 6 |
| Turn-On Delay Time | 6 ns |
| Height | 1 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 10 mm |
Documentation for Xilinx XC2C32A-6VQG44C
| Datasheet | View & Download XC2C32A-6VQG44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C32A-6VQG44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C32A-6VQG44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C32A-6VQG44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C32A-6VQG44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C32A-6VQG44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C32A-6VQG44C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C32A-6VQG44C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternate parts available for this product?
What is the product name and its specifications?
What is the price of the product?
What are the alternate parts available for this product?
What are the technical specifications of XC2C32A-6VQG44C?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


