Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C256-7VQG100C
XC2C256-7VQG100C
| Part Number: | XC2C256-7VQG100C |
| Manufacturer: | Xilinx |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C256-7VQG100C |
| Qty Available: | |
| Description: | Xilinx - XC2C256-7VQG100C.. - Cpld, Coolrunner-ii, 256MCELL, 100VQFP |
PCX has Xilinx Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > CPLDs - Complex Programming Logic Devices > XC2C256-7VQG100C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Xilinx - XC2C256-7VQG100C.. - Cpld, Coolrunner-ii, 256MCELL, 100VQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Frequency | 263 MHz |
| Max Frequency | 152 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.9 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Number of Gates | 6000 |
| Number of I/Os | 80 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
| Speed Grade | 7 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1 mm |
| Length | 14 mm |
| Width | 14 mm |
| Case/Package | TQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 100 |
| Frequency | 263 MHz |
| Max Frequency | 152 MHz |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 1.9 V |
| Memory Type | EEPROM |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 1.7 V |
| Number of Gates | 6000 |
| Number of I/Os | 80 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 16 |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Macrocells | 256 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Packaging | Bulk |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
| Speed Grade | 7 |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1 mm |
| Length | 14 mm |
| Width | 14 mm |
Documentation for Xilinx XC2C256-7VQG100C
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
| Datasheet | View & Download XC2C256-7VQG100C Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the maximum frequency of the product?
What is the product description?
What is the part number of the product?
What is the memory type of the product?
What is the product name?
What is the product type?
What is the maximum frequency of the product?
How many macrocells does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




