Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > X5045S8I-2-7T1
X5045S8I-2.7T1
| Part Number: | X5045S8I-2.7T1 |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > X5045S8I-2-7T1 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Supervisor Cpu 4K Ee 8-SOIC |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > X5045S8I-2-7T1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Supervisor Cpu 4K Ee 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Frequency | 3.3 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Memory Size | 500 B |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Reset | Active High |
| Reset Timeout | 100 ms |
| Threshold Voltage | 2.62 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
Documentation for Intersil X5045S8I-2.7T1
| Datasheet | View & Download X5045S8I-2-7T1 Datasheet |
| Datasheet | View & Download X5045S8I-2-7T1 Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the packaging type for this product?
How many voltages does this product monitor?
Can I find the datasheet for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.