Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > X5043S8I-4-5A
X5043S8I-4.5A
| Part Number: | X5043S8I-4.5A |
| Manufacturer: | Intersil |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > X5043S8I-4-5A |
| Qty Available: | |
| Description: | IC Supervisor 1 Channel 8SOIC |
PCX has Intersil Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > X5043S8I-4-5A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC Supervisor 1 Channel 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 3.3 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Reset Threshold Voltage | 4.75 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 500 B |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Reset Threshold Voltage | 4.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 3 mA |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Reset | Active Low |
| Reset Timeout | 100 ms |
| Threshold Voltage | 4.62 V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Watchdog Timer | Yes |
Documentation for Intersil X5043S8I-4.5A
| Datasheet | View & Download X5043S8I-4-5A Datasheet |
| Datasheet | View & Download X5043S8I-4-5A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.