           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25X40CLSNIG
Winbond W25X40CLSNIG
Part Number: Winbond W25X40CLSNIG
Manufacturer: Winbond
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25X40CLSNIG
Qty Available:
Description: NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI) 2.5V/3V/3.3V 4M-bit 512K x 8 8ns 8-Pin SOIC Tube
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Winbond W25X40CLSNIG Available.
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI) 2.5V/3V/3.3V 4M-bit 512K x 8 8ns 8-Pin SOIC Tube
Access Time 8 ns
Address Bus Width 1 b
Ambient Temperature Range High 85 °C
Density 4 Mb
Frequency 104 MHz
Interface SPI
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 512 kB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.3 V
Nominal Supply Current 14 mA
Number of Words 512000
Page Size 256 B
Schedule B 8542320070
Sync/Async Synchronous
Word Size 8 b
Height 1.75 mm