           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25X20CLSNIG
Winbond W25X20CLSNIG
Part Number: Winbond W25X20CLSNIG
Manufacturer: Winbond
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25X20CLSNIG
Qty Available:
Description: NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI) 2.5V/3V/3.3V 2M-bit 256K x 8 8ns 8-Pin SOIC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Winbond W25X20CLSNIG Available.
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI) 2.5V/3V/3.3V 2M-bit 256K x 8 8ns 8-Pin SOIC
Access Time 8 ns
Address Bus Width 24 b
Density 2 Mb
Frequency 50 MHz
Interface SPI, Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.3 V
Nominal Supply Current 14 mA