           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25X10CLSNIG
Winbond W25X10CLSNIG
Part Number: Winbond W25X10CLSNIG
Manufacturer: Winbond
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25X10CLSNIG
Qty Available:
Description: NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI) 2.5V/3.3V 1M-bit 128K x 8 8ns 8-Pin SOIC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Winbond W25X10CLSNIG Available.
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI) 2.5V/3.3V 1M-bit 128K x 8 8ns 8-Pin SOIC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 8 ns
Address Bus Width 24 b
Density 8 Mb
Frequency 104 MHz
Interface SPI, Serial
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.3 V
Nominal Supply Current 14 mA