           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25Q80DVSSIG
Winbond W25Q80DVSSIG
Part Number: Winbond W25Q80DVSSIG
Manufacturer: Winbond
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25Q80DVSSIG
Qty Available:
Description: NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 3V/3.3V 8M-bit 1M x 8 6ns Automotive 8-Pin SOIC
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Winbond W25Q80DVSSIG Available.
NOR Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 3V/3.3V 8M-bit 1M x 8 6ns Automotive 8-Pin SOIC
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Access Time 6 ns
Ambient Temperature Range High 85 °C
Frequency 80 MHz
Interface SPI
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 1 MB
Memory Type FLASH, NOR
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Schedule B 8542320070
Height 2.16 mm