           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25Q80BVSSIG
Winbond W25Q80BVSSIG
Part Number: Winbond W25Q80BVSSIG
Manufacturer: Winbond
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25Q80BVSSIG
Qty Available:
Description: Flash Serial-SPI 3.3V 8Mbit 1M x 8bit 8.5ns 8-Pin SOIC W
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Winbond W25Q80BVSSIG Available.
Flash Serial-SPI 3.3V 8Mbit 1M x 8bit 8.5ns 8-Pin SOIC W
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Contact Plating Tin
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Access Time 8.5 ns
Address Bus Width 1 b
Ambient Temperature Range High 85 °C
Density 8 Mb
Frequency 104 MHz
Interface SPI
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 1 MB
Memory Type FLASH
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.5 V
Nominal Supply Current 18 mA
Operating Supply Voltage 3.3 V
Page Size 256 B
Sync/Async Asynchronous
Word Size 8 b
Height 2.16 mm