           Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25N01GVZEIG-TR
Winbond W25N01GVZEIG TR
Part Number: Winbond W25N01GVZEIG TR
Manufacturer: Winbond
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > Flash > Winbond-W25N01GVZEIG-TR
Qty Available:
Description: SLC NAND Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 3V/3.3V 1G-bit 128M x 8 7ns 8-Pin WSON EP T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Winbond W25N01GVZEIG TR Available.
SLC NAND Flash Serial (SPI, Dual SPI, Quad SPI) 3V/3.3V 1G-bit 128M x 8 7ns 8-Pin WSON EP T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Access Time 7 ns
Ambient Temperature Range High 85 °C
Frequency 104 MHz
Interface SPI
Max Operating Temperature 85 °C
Max Supply Voltage 3.6 V
Memory Size 128 MB
Memory Type FLASH, NAND
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Nominal Supply Current 25 mA