Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > WJLXT908LC-A4
WJLXT908LC.A4
| Part Number: | WJLXT908LC.A4 |
| Manufacturer: | Intel |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > WJLXT908LC-A4 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC 3V 10BASE-T/AUI Txcvr 64LQFP |
PCX has Intel Integrated Circuits (ICs) > Interface ICs > WJLXT908LC-A4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC 3V 10BASE-T/AUI Txcvr 64LQFP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LQFP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 64 |
| Data Rate | 10 Mbps |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 3.47 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 3.13 V |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the IC?
What is the package type of the IC?
What is the data rate of the IC?
What is the maximum operating temperature of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.