           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > Vishay-VJ0805Y104KXATW1BC
Vishay VJ0805Y104KXATW1BC
Part Number: Vishay VJ0805Y104KXATW1BC
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > Vishay-VJ0805Y104KXATW1BC
Qty Available:
Description: Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Vishay VJ0805Y104KXATW1BC Available.
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.1 uF, 50 V, ± 10%, X7R, 0805 [2012 Metric]
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 0805
Case Code (Imperial) 0805
Case Code (Metric) 2012
Dielectric Material Tantalum
Mount Surface Mount
Number of Pins 2
Capacitance 100 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Schedule B 8532240020
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 50 V
Voltage Rating (DC) 50 V
Depth 1.25 mm
Height 1.45 mm
Length 2 mm
Thickness 1.397 mm
Width 1.2446 mm