           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Vishay-RN55D1650FB14
Vishay RN55D1650FB14
Part Number: Vishay RN55D1650FB14
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Vishay-RN55D1650FB14
Qty Available:
Description: Res Metal Film 165 Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Vishay RN55D1650FB14 Available.
Res Metal Film 165 Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Bulk
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Conformal
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Military
Max Operating Temperature 175 °C
Max Power Dissipation 125 mW
Military Standard MIL-R-10509
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 125 mW
Resistance 165 Ω
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 1 %
Voltage Rating 200 V
Voltage Rating (DC) 200 V
Diameter 2.29 mm
Lead Diameter 640 µm
Length 7.06 mm
Width 2.29 mm