           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Vishay-Dale-ROX1005M00FKEL
Vishay Dale ROX1005M00FKEL
Part Number: Vishay Dale ROX1005M00FKEL
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Vishay-Dale-ROX1005M00FKEL
Qty Available:
Description: Res Metal Oxide 5M Ohm 1% 4W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Lacer Pack
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Vishay Dale ROX1005M00FKEL Available.
Res Metal Oxide 5M Ohm 1% 4W ±100ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Lacer Pack
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Contact Plating Tin
Mount Through Hole
Composition Metal Oxide
Features Flame Retardant Coating
Max Operating Temperature 180 °C
Max Power Dissipation 4 W
Min Operating Temperature -55 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 4 W
Resistance 5 MΩ
Schedule B 8533210090
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Termination Axial
Tolerance 1 %
Voltage Rating 7.5 kV
Length 23.368 mm