           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Vishay-Dale-RN65E1472BB14
Vishay Dale RN65E1472BB14
Part Number: Vishay Dale RN65E1472BB14
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Vishay-Dale-RN65E1472BB14
Qty Available:
Description: Res Metal Film 14.7K Ohm 0.1% 1/4W ±25ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Bulk
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Vishay Dale RN65E1472BB14 Available.
Res Metal Film 14.7K Ohm 0.1% 1/4W ±25ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Bulk
Case/Package Axial
Contact Plating Lead, Tin
Mount Through Hole
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature 175 °C
Max Power Dissipation 500 mW
Military Standard MIL-R-10509
Min Operating Temperature -65 °C
Number of Terminations 2
Packaging Bulk
Power Rating 500 mW
Resistance 14.7 kΩ
Temperature Coefficient 25 ppm/°C
Tolerance 0.1 %
Diameter 4.57 mm
Length 14.2748 mm
Width 4.57 mm