           Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Vishay-Dale-RN55D1021FRSL
Vishay Dale RN55D1021FRSL
Part Number: Vishay Dale RN55D1021FRSL
Manufacturer: Vishay Dale
Part Type: Passive Components > Resistors > Through-Hole Resistors > Vishay-Dale-RN55D1021FRSL
Qty Available:
Description: Res Metal Film 1.02kOhm 1% ± 100ppm/°C 1/8W MIL-R-10509 Axial Leaded T/R
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Vishay Dale RN55D1021FRSL Available.
Res Metal Film 1.02kOhm 1% ± 100ppm/°C 1/8W MIL-R-10509 Axial Leaded T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package Axial
Composition Metal Film
Features Flame Retardant Coating, Military
Max Power Dissipation 125 mW
Number of Terminations 2
Packaging Tape & Reel (TR)
Power Rating 125 mW
Resistance 1.02 kΩ
Temperature Coefficient 100 ppm/°C
Tolerance 1 %
Length 6.096 mm
Width 2.29 mm