Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > VNS3NV04D-E
VNS3NV04D-E
| Part Number: | VNS3NV04D-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > VNS3NV04D-E |
| Qty Available: | |
| Description: | OMNIFET II fully autoprotected Power MOSFET | MOSFET POWER AUTOPROTECT 8-SOIC |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > VNS3NV04D-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
OMNIFET II fully autoprotected Power MOSFET | MOSFET POWER AUTOPROTECT 8-SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Continuous Drain Current (ID) | 3.5 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 45 V |
| Drain to Source Resistance | 120 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 5 A |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 100 µA |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 3.5 A |
| Output Current per Channel | 3.5 A |
| Power Dissipation | 4 W |
| Resistance | 120 mΩ |
Documentation for STMicroelectronics VNS3NV04D-E
| Datasheet | View & Download VNS3NV04D-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNS3NV04D-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNS3NV04D-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNS3NV04D-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNS3NV04D-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNS3NV04D-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its key features?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the maximum operating temperature and power dissipation of this product?
What are the technical specifications related to the voltage, current, and resistance of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


