Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > VNP49N04-E
VNP49N04-E
| Part Number: | VNP49N04-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > VNP49N04-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Power Field-Effect Transistor, 68A I(D), 1-Element, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET |
PCX has STMicroelectronics Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > VNP49N04-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Power Field-Effect Transistor, 68A I(D), 1-Element, N-Channel, Metal-oxide Semiconductor FET
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-220 |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 3 |
| Continuous Drain Current (ID) | 49 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 42 V |
| Drain to Source Resistance | 20 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 42 V |
| Max Output Current | 49 A |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Max Supply Voltage | 48 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 49 A |
| Power Dissipation | 125 W |
| Resistance | 20 mΩ |
| Threshold Voltage | 800 mV |
Documentation for STMicroelectronics VNP49N04-E
| Datasheet | View & Download VNP49N04-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNP49N04-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNP49N04-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNP49N04-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNP49N04-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of transistor?
What is the maximum continuous drain current?
What is the package type of the transistor?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

