Integrated Circuits (ICs) > VNH5050ATR-E
VNH5050ATR-E
| Part Number: | VNH5050ATR-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > VNH5050ATR-E |
| Qty Available: | |
| Description: | IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSSO / H-Bridge Motor Driver Automotive 36-Pin PowerSSO EP T/R |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > VNH5050ATR-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSSO / H-Bridge Motor Driver Automotive 36-Pin PowerSSO EP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 36 |
| Interface | PWM, Parallel |
| Logic Function | AND |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Output Current | 30 A |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 8 mA |
| Output Current | 30 A |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Schedule B | 8542390000 |
Documentation for STMicroelectronics VNH5050ATR-E
| Datasheet | View & Download VNH5050ATR-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNH5050ATR-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many channels does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





