Integrated Circuits (ICs) > VNH3SP30E
VNH3SP30-E
| Part Number: | VNH3SP30-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > VNH3SP30E |
| Qty Available: | |
| Description: | VNH3SP30 Series Dual Half Bridge 41 V 30 A Automotive Motor Driver - SOIC-30 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > VNH3SP30E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
VNH3SP30 Series Dual Half Bridge 41 V 30 A Automotive Motor Driver - SOIC-30
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 30 |
| Weight | 13.607771 g |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 40 V |
| Max Collector Current | 30 A |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5.5 V |
| Motor Type | Brushed |
| Nominal Supply Current | 15 mA |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 30 A |
| Height | 2.25 mm |
| Length | 17.3 mm |
| Width | 16.1 mm |
Documentation for STMicroelectronics VNH3SP30-E
| Datasheet | View & Download VNH3SP30E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNH3SP30E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNH3SP30E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNH3SP30E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNH3SP30E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VNH3SP30E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the voltage and current rating of the motor driver?
What is the package type of the motor driver?
What is the supply voltage range for the motor driver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





