Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > VN7003ALHTR
VN7003ALHTR
| Part Number: | VN7003ALHTR |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > VN7003ALHTR |
| Qty Available: | |
| Description: | High-side driver with CurrentSense analog feedback for automotive applications |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > VN7003ALHTR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High-side driver with CurrentSense analog feedback for automotive applications
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Supply Voltage | 28 V |
| Manufacturer Package Identifier | Octapak-GAPGCFT00665 |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Input Voltage | 28 V |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Height | 2.55 mm |
Documentation for STMicroelectronics VN7003ALHTR
| Datasheet | View & Download VN7003ALHTR Datasheet |
| Datasheet | View & Download VN7003ALHTR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its application?
What is the manufacturer of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any datasheets or manufacturer documentation available for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
