           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > VJ2220Y222KXUSTX1
VJ2220Y222KXUSTX1
Part Number: VJ2220Y222KXUSTX1
Manufacturer: Vishay
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > VJ2220Y222KXUSTX1
Qty Available:
Description: Cap Ceramic Suppression X1/Y2 0.0022uF 250VAC X7R 10% Pad SMD 2220 125°C T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number VJ2220Y222KXUSTX1 Available.
Cap Ceramic Suppression X1/Y2 0.0022uF 250VAC X7R 10% Pad SMD 2220 125°C T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2220
Case Code (Imperial) 2220
Case Code (Metric) 5650
Material Ceramic
Mount Surface Mount
Weight 480.014126 mg
Capacitance 2.2 nF
Dielectric X7R
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Schedule B 8532240020
Termination SMD/SMT
Tolerance 10 %
Voltage Rating 2 kV
Voltage Rating (AC) 250 V
Height 2.18 mm
Length 5.588 mm
Thickness 2.1844 mm
Width 5.08 mm