           Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > VJ2220A222JBLAT4X
VJ2220A222JBLAT4X
Part Number: VJ2220A222JBLAT4X
Manufacturer: Vishay Vitramon
Part Type: Passive Components > Capacitors > Ceramic Capacitors > VJ2220A222JBLAT4X
Qty Available:
Description: Cap Ceramic 2220 0.00022uF 630VDC 5% SMD Plastic T/R
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number VJ2220A222JBLAT4X Available.
Cap Ceramic 2220 0.00022uF 630VDC 5% SMD Plastic T/R
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package 2220
Mount Surface Mount
Capacitance 2.2 nF
Features Soft Termination
Max Operating Temperature 125 °C
Min Operating Temperature -55 °C
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance 5 %
Voltage Rating 630 V
Voltage Rating (DC) 630 V
Length 5.7404 mm
Thickness 2.1844 mm
Width 5.08 mm