Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER27LD
VIPER27LD
| Part Number: | VIPER27LD |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER27LD |
| Qty Available: | |
| Description: | Lead Free SWITCHING CONTROLLER Isolated SINGLE Converter Offline -40C~150C TJ 1A 60kHz 24W |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER27LD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Lead Free SWITCHING CONTROLLER Isolated SINGLE Converter Offline -40C~150C TJ 1A 60kHz 24W
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Breakdown Voltage | 800 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 700 mA |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Max Input Voltage | 265 V |
| Max Input Voltage (AC) | 265 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 24 W |
| Max Supply Current | 3.5 mA |
| Min Breakdown Voltage | 800 V |
| Min Input Voltage | 85 V |
| Min Input Voltage (AC) | 85 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 265 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 900 µA |
| Operating Supply Voltage | 23.5 V |
| Output Current | 1 A |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Rating | 20 W |
| Rds On Max | 7 Ω |
| Switching Frequency | 60 kHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 10 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics VIPER27LD
| Datasheet | View & Download VIPER27LD Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER27LD Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER27LD Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the brand of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
How many outputs does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




