Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER22AS-E
VIPER22AS-E
| Part Number: | VIPER22AS-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER22AS-E |
| Qty Available: | |
| Description: | AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 54kHz to 66kHz Tube 8-Pin SO N |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER22AS-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 54kHz to 66kHz Tube 8-Pin SO N
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 506.605978 mg |
| Breakdown Voltage | 730 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 700 mA |
| Fall Time | 100 ns |
| Frequency | 60 kHz |
| Max Duty Cycle | 16 % |
| Max Input Voltage | 265 V |
| Max Input Voltage (AC) | 265 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 7 W |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Max Supply Voltage | 38 V |
| Min Breakdown Voltage | 730 V |
| Min Input Voltage | 85 V |
| Min Input Voltage (AC) | 85 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Input Voltage | 18 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 4.5 mA |
| Output Current | 700 mA |
| Output Power | 7 W |
| Output Voltage | 730 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Rating | 7 W |
| Rds On Max | 17 Ω |
| Rise Time | 50 ns |
| Switching Frequency | 60 kHz |
| Height | 1.65 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics VIPER22AS-E
| Datasheet | View & Download VIPER22AS-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER22AS-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER22AS-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER22AS-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of VIPER22AS-E?
Who is the manufacturer of VIPER22AS-E?
What is the description of VIPER22AS-E?
What is the maximum output voltage of VIPER22AS-E?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







