Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER20ASP-E
VIPER20ASP-E
| Part Number: | VIPER20ASP-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER20ASP-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 0.9A, 200kHz Switching Freq-Max, MOS, PDSO10 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER20ASP-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 0.9A, 200kHz Switching Freq-Max, MOS, PDSO10
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SO |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Breakdown Voltage | 700 V |
| Fall Time | 100 ns |
| Frequency | 200 kHz |
| Max Duty Cycle | 12 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 57 W |
| Max Supply Current | 16 mA |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Operating Temperature | 25 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 700 V |
| Packaging | Bulk |
| Rise Time | 50 ns |
| Switching Frequency | 200 kHz |
Documentation for STMicroelectronics VIPER20ASP-E
| Datasheet | View & Download VIPER20ASP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER20ASP-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of regulator?
What is the maximum switching frequency?
How many pins does it have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.