Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER20A-22-E
VIPER20A-22-E
| Part Number: | VIPER20A-22-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER20A-22-E |
| Qty Available: | |
| Description: | 0.9 A Switching Regulator 200 Khz Switching Freq-max PZFM5 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER20A-22-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
0.9 A Switching Regulator 200 Khz Switching Freq-max PZFM5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Breakdown Voltage | 700 V |
| Fall Time | 100 ns |
| Frequency | 200 kHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 57 W |
| Max Supply Current | 16 A |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Operating Temperature | 25 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 700 V |
| Rise Time | 50 ns |
| Switching Frequency | 200 kHz |
Documentation for STMicroelectronics VIPER20A-22-E
| Datasheet | View & Download VIPER20A-22-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER20A-22-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER20A-22-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the switching frequency of the regulator?
How many pins does the regulator have?
What is the maximum operating temperature of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
