Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER12ASTR-E
VIPER12ASTR-E
| Part Number: | VIPER12ASTR-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER12ASTR-E |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Current-mode, 0.48A, 66kHz Switching Freq-Max, PDSO8 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER12ASTR-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Current-mode, 0.48A, 66kHz Switching Freq-Max, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716 mg |
| Breakdown Voltage | 730 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 400 mA |
| Fall Time | 100 ns |
| Frequency | 60 kHz |
| Max Duty Cycle | 16 % |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 5 W |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Max Supply Voltage | 38 V |
| Min Breakdown Voltage | 730 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 4.5 mA |
| Output Power | 5 W |
| Output Voltage | 730 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Rating | 5 W |
| Rds On Max | 30 Ω |
| Rise Time | 50 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 60 kHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 1.65 mm |
| Length | 5 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics VIPER12ASTR-E
| Datasheet | View & Download VIPER12ASTR-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ASTR-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ASTR-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ASTR-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ASTR-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the maximum switching frequency of the regulator?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.








