Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER12ADIP-E
VIPER12ADIP-E
| Part Number: | VIPER12ADIP-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER12ADIP-E |
| Qty Available: | |
| Description: | AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 54kHz to 66kHz Tube 8-Pin PDIP |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER12ADIP-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC to DC Switching Converter Off-Line Switcher 54kHz to 66kHz Tube 8-Pin PDIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Surface Mount, Through Hole |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 930.006106 mg |
| Breakdown Voltage | 730 V |
| Continuous Drain Current (ID) | 400 mA |
| Current Rating | 5 mA |
| Frequency | 60 kHz |
| Max Duty Cycle | 16 % |
| Max Input Voltage | 265 V |
| Max Input Voltage (AC) | 265 V |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 8 W |
| Max Supply Current | 4.5 mA |
| Max Supply Voltage | 38 V |
| Min Breakdown Voltage | 730 V |
| Min Input Voltage | 195 V |
| Min Input Voltage (AC) | 85 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Nominal Input Voltage | 18 V |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 4.5 mA |
| Output Power | 8 W |
| Output Voltage | 730 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Rating | 13 W |
| Rds On Max | 30 Ω |
| Schedule B | 8542390000 |
| Switching Frequency | 60 kHz |
| Height | 2.92 mm |
| Length | 9.02 mm |
| Width | 4 mm |
Documentation for STMicroelectronics VIPER12ADIP-E
| Datasheet | View & Download VIPER12ADIP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ADIP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ADIP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ADIP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ADIP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ADIP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER12ADIP-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of VIPER12ADIP-E?
What is the package type of VIPER12ADIP-E?
What is the switching frequency of VIPER12ADIP-E?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






