Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER100A-E
VIPER100A-E
| Part Number: | VIPER100A-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER100A-E |
| Qty Available: | |
| Description: | AC to DC Switching Converter SMPS Controller 90kHz to 110kHz Tube 5-Pin(5+Tab) PENTAWATT |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > VIPER100A-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AC to DC Switching Converter SMPS Controller 90kHz to 110kHz Tube 5-Pin(5+Tab) PENTAWATT
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 4.535924 g |
| Breakdown Voltage | 700 V |
| Fall Time | 100 ns |
| Frequency | 200 kHz |
| Max Duty Cycle | 12 % |
| Max Input Voltage | 230 V |
| Max Input Voltage (AC) | 230 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 82 W |
| Max Supply Current | 16 mA |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Manufacturer Package Identifier | Pentawatt HV-P023H3 |
| Min Operating Temperature | 25 °C |
| Min Supply Voltage | 0 V |
| Nominal Input Voltage | 13 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 12 mA |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 4.5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 82 W |
| Quiescent Current | 12 mA |
| Rise Time | 50 ns |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 9.2 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.8 mm |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 4.535924 g |
| Breakdown Voltage | 700 V |
| Fall Time | 100 ns |
| Frequency | 200 kHz |
| Max Duty Cycle | 12 % |
| Max Input Voltage | 230 V |
| Max Input Voltage (AC) | 230 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Power Dissipation | 82 W |
| Max Supply Current | 16 mA |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Manufacturer Package Identifier | Pentawatt HV-P023H3 |
| Min Operating Temperature | 25 °C |
| Min Supply Voltage | 0 V |
| Nominal Input Voltage | 13 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Current | 12 mA |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 4.5 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Power Dissipation | 82 W |
| Quiescent Current | 12 mA |
| Rise Time | 50 ns |
| Switching Frequency | 200 kHz |
| Topology | Flyback |
| Height | 9.2 mm |
| Length | 10.4 mm |
| Width | 4.8 mm |
Documentation for STMicroelectronics VIPER100A-E
| Datasheet | View & Download VIPER100A-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER100A-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER100A-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER100A-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER100A-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER100A-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER100A-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VIPER100A-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the manufacturer of the product?
What are the technical specifications of VIPER100A-E?
Are there any alternate parts available for VIPER100A-E?
What is the product name?
What is the function of the VIPER100A-E?
How many pins does the VIPER100A-E have?
What is the switching frequency of the VIPER100A-E?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





