Integrated Circuits (ICs) > VB325SP-E
VB325SP-E
| Part Number: | VB325SP-E |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > VB325SP-E |
| Qty Available: | |
| Description: | VB325SP Series Single Output 7 V Ignition Coil Driver Power IC - POWERSO-10 |
PCX has STMicroelectronics Integrated Circuits (ICs) > VB325SP-E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
VB325SP Series Single Output 7 V Ignition Coil Driver Power IC - POWERSO-10
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 10 |
| Frequency | 150 Hz |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 125 W |
| Max Supply Voltage | 7 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Input Voltage | 5 V |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Power Dissipation | 125 W |
Documentation for STMicroelectronics VB325SP-E
| Datasheet | View & Download VB325SP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VB325SP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VB325SP-E Datasheet |
| Datasheet | View & Download VB325SP-E Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the physical dimensions of the IC?
What are the technical specifications of the IC?
What are some alternative names for STMicroelectronics?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

