           Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > UPD431000AGW-70LL-A
UPD431000AGW-70LL-A
Part Number: UPD431000AGW-70LL-A
Manufacturer: Renesas
Part Type: Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > UPD431000AGW-70LL-A
Qty Available:
Description: SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 70ns 32-Pin SOP
05/14/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number UPD431000AGW-70LL-A Available.
SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 70ns 32-Pin SOP
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Mount Surface Mount
Number of Pins 32
Access Time 70 ns
Address Bus Width 17 b
Density 1 Mb
Interface Parallel
Max Operating Temperature 70 °C
Max Supply Voltage 5.5 V
Memory Size 128 kB
Memory Type SRAM
Min Operating Temperature 0 °C
Min Supply Voltage 4.5 V
Nominal Supply Current 70 mA
Number of Ports 1
Number of Words 128000
Operating Supply Voltage 5 V