Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > UPC8215TU-E2-A
UPC8215TU-E2-A
| Part Number: | UPC8215TU-E2-A |
| Manufacturer: | CEL |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > UPC8215TU-E2-A |
| Qty Available: | |
| Description: | RF Amp Chip Single GP 1.575GHz 3.3V 8-Pin LeadLess Mini-Mold T/R |
PCX has CEL Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > UPC8215TU-E2-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RF Amp Chip Single GP 1.575GHz 3.3V 8-Pin LeadLess Mini-Mold T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Number of Pins | 8 |
| Frequency | 1.57542 GHz |
| Gain | 27 dB |
| Max Power Dissipation | 1.06 W |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Noise Figure | 1.3 dB |
| Nominal Supply Current | 13 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 13 mA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| P1dB | 5 dBm |
| Test Frequency | 1.57542 GHz |
Documentation for CEL UPC8215TU-E2-A
| Datasheet | View & Download UPC8215TU-E2-A Datasheet |
| Datasheet | View & Download UPC8215TU-E2-A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the frequency range of the RF amplifier chip?
What is the operating supply voltage of the RF amplifier chip?
What is the gain of the RF amplifier chip?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.