Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > UPC2762TB-A
UPC2762TB-A
| Part Number: | UPC2762TB-A |
| Manufacturer: | CEL |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > UPC2762TB-A |
| Qty Available: | |
| Description: | RF Amp Chip Single Power Amp 2.9GHz 3.3V 6-Pin SOT-363 |
PCX has CEL Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > UPC2762TB-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RF Amp Chip Single Power Amp 2.9GHz 3.3V 6-Pin SOT-363
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-363 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Frequency | 2.9 GHz |
| Gain | 15.5 dB |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Noise Figure | 7 dB |
| Nominal Supply Current | 35 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| P1dB | 8 dBm |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 270 mW |
| Schedule B | 8542310000 |
Documentation for CEL UPC2762TB-A
| Datasheet | View & Download UPC2762TB-A Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the frequency range of this RF amplifier?
What is the gain of this RF amplifier?
What is the operating temperature range for this RF amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.