Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > UPC2710TB-E3-A
UPC2710TB-E3-A
| Part Number: | UPC2710TB-E3-A |
| Manufacturer: | CEL |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > UPC2710TB-E3-A |
| Qty Available: | |
| Description: | RF Amp Single Power Amp 1000MHz 5.5V 6-Pin SOT-363 Embossed T/R |
PCX has CEL Integrated Circuits (ICs) > RF Semiconductors and Devices > RF Amplifiers > UPC2710TB-E3-A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
RF Amp Single Power Amp 1000MHz 5.5V 6-Pin SOT-363 Embossed T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-363 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Frequency | 1 GHz |
| Gain | 33 dB |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Noise Figure | 3.5 dB |
| Nominal Supply Current | 22 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| P1dB | 7.5 dBm |
| Power Dissipation | 200 mW |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the gain of this amplifier?
What is the frequency range of this amplifier?
What is the maximum operating temperature for this amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.