Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Motor Drivers > UDN2916LB
UDN2916LB
| Part Number: | UDN2916LB |
| Manufacturer: | Allegro MicroSystems |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Motor Drivers > UDN2916LB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Full Bridge PWM Motor Driver 24-Pin SOIC |
PCX has Allegro MicroSystems Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Motor Drivers > UDN2916LB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Full Bridge PWM Motor Driver 24-Pin SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Output Current | 750 mA |
Documentation for Allegro MicroSystems UDN2916LB
| Datasheet | View & Download UDN2916LB Datasheet |
| Datasheet | View & Download UDN2916LB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the motor driver?
What is the part number of the motor driver?
What is the package type of the motor driver?
What is the maximum operating temperature of the motor driver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




