Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Motor Drivers > UDN2916EB
UDN2916EB
| Part Number: | UDN2916EB |
| Manufacturer: | Allegro MicroSystems |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Motor Drivers > UDN2916EB |
| Qty Available: | |
| Description: | Non-RoHS Compliant Contains Lead QUAD J BEND (Motor Type - AC, DC) Motor Driver -20C~150C TJ 16.5862mm 750mA 5V |
PCX has Allegro MicroSystems Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Motor Drivers > UDN2916EB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Non-RoHS Compliant Contains Lead QUAD J BEND (Motor Type - AC, DC) Motor Driver -20C~150C TJ 16.5862mm 750mA 5V
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 44 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Output Current | 750 mA |
Documentation for Allegro MicroSystems UDN2916EB
| Datasheet | View & Download UDN2916EB Datasheet |
| Datasheet | View & Download UDN2916EB Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
Is this product RoHS compliant?
What is the maximum operating temperature for this product?
What is the output current of this motor driver?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

